Futbal

Katalánske referendum a protest v Barcelone

Vyzerá to, že v Španielsku je situácia naozaj napätá. Kraj Katalánsko, ktorý sa nachádza na severe tejto rozľahlej stredomorskej krajiny sa snaží odtrhnúť od Španielska.

Obyvatelia sú hrdí na svoj kraj a radi by si vládli sami. O nezávislosť sa pokúšali už viackrát v priebehu histórie. V týchto dňoch a mesiacoch sa situácia zdramatizovala. V krajine sa už malo totiž konať referendum o nezávislosti Katalánska. Španielska vláda však toto referendum odložila, čo nahnevalo aj vedenie klubu v Barcelone.

Zápas s prázdnym hľadiskom

Manažment klubu aj hráči sa dohodli, že odohrajú zápas španielskej La Ligy bez divákov. V nedeľu 1. októbra tak hostia z Las Palmas prišli do Barcelony a fanúšikovia oboch tímov zostali pred bránami štadióna. Kritici sa dohadujú aký to bude mať vplyv na tipovanie výsledkov. Vedenie Barci sa tak pritom rozhodlo len 25 minút pred úvodným výkopom, takže tisíce fanúšikov reálne zostali vonku pred štadiónom.

Samotné stretnutie

Ťažko hovoriť o diváckom potešení, keďže sa situácia v Katalánsku zostrila. Nielen domáci hráči, ale aj hostia sa cítili zvláštne. Nekonalo sa žiadne prekvapenie. Barcelona zvíťazila 3:0. Prvý gól strelil Sergio Busquets v 49. minúte a dvoma gólmi prispel Lionel Messi v 70. a 77. minúte. Zápas nemal nejaký výrazný spád, ale skôr sa jednalo o postoj hráčov k súčasnej politickej situácii v krajine.

Ako zareagovala La Liga

Na neohlásený zápas bez divákov sa vedenie najvyššej španielskej futbalovej ligy pozerá mierne. Vyzerá to, že Barcelone stihne trest strhnutia 6 bodov. O finančnej pokute sa zatiaľ nehovorilo. Čo sa týka fanúšikov, tak ľudom, ktorí zostali pred štadiónom na Nou Campe vraj nič nehrozilo, nakoľko sa o priebeh starala katalánska polícia.

Nepokoje v kraji

Príčina protestu je v tom, ako španielska vláda jedná s Kataláncami. Odloženie referenda len prispelo k nervozite ľudí a tí to aj dali najavo. V samotnej Barcelone počas protestov, ktoré sa domáhali referenda musela viac ráz zasahovať polícia. Obuškami a gumenými projektilmi sa snažili skrotiť davy ľudí. Dohromady bolo zatiaľ zranených asi 800 ľudí. Vláda tvrdí, že polícia postupovala profesionálne a primerane.

Novinári v Barcelone

Odloženie referenda spustilo po Katalánsku vlnu nesúhlasu, a preto sa vedenie klubu FC Barcelona rozhodlo pre tento krok. Takto cez športové spravodajstvo chce tlmočiť svetu, že Katalánsko si zaslúži nezávislosť a že španielska vláda ostro potláča ich rozhodnutie ísť svojou cestou. Rovnako chceli upozorniť na prístup, aký vláda zvolila, teda že poslala políciu, aby upokojila právom nahnevaných Kataláncov. Uvidíme, ako sa udalosti vyvinú a či budeme svedkami zrodenia sa nezávislého Katalánska na mape Európy.