Tenis

Federer a Nadal sa stretnú v semifinále French Open

Roger Federer sa konečne dostal do boja na French Open po relatívne tichej ceste do štvrťfinále, odkiaľ vyšiel ako víťaz zo súboja so svojím dlhoročným priateľom a rivalom, Stanom Wawrinkom. Toto víťazstvo mu však prinieslo ešte náročnejšiu výzvu – semifinále proti najväčšiemu konkurentovi na povrchu, Rafaelovi Nadalovi. Toto stretnutie bude ich 39. spoločný zápas, ktorý sa v ich kariérach odohrá.

Ich cesty do semifinále boli úplne odlišné

Zápas Nadala a Federera bude už tradične obrovskou udalosťou nielen pre tenisový svet, ale aj pre jeho fanúšikov. Môžeme sa tešiť na veľký boj, skvelú atmosféru i stávky naživo. Obhajujúci šampión Nadal mal cestu do semifinále o niečo jednoduchšiu ako Federer. Proti
Keiovi Nishirokimu zvíťazil 6-1, 6-1, 6-3 za menej ako dve hodiny. O priebehu zápasov Rogera Federera sa môžete viac dozvedieť tu. V boji o semifinále Federer musel čeliť tvrdohlavosti a priebojnosti Wawrinku presné trihodiny a 35 minút.

Ich zápas skončil 7-6 (4), 4-6, 7-6 (5), 6-4. Tajbrejky však mohli skončiť aj v prospech Wawrinku, ktorý hral s takou divokou dávkou sily a energie, akú je zo seba schopných vydať len málo hráčov. Federer však taktiež z kurtu nechcel odísť bez boja a jeho cieľavedomosť mu zabezpečila už 23. víťazstvo proti Wawrinkovi, pričom títo dvaja páni sa proti sebe na ihrisku postavili celkovo 26-krát. Wawrinka sa na svoju adresu vyjadril, že od začiatku turnaja hral dobre a vyhral aj náročné zápasy – napríklad proti Cristianovi Garínovi a Grigorimu Dimitrovi. Napriek tomu, že zo zápasu s Federerom nepostúpil ďalej, z ihriska odišiel so vztýčenou hlavou a súboj považuje za vynikajúci, hoci náročný.

Nadal zostáva favoritom

Nadal je stále favoritom turnaja, pričom tento rok by mohol získať už svoj 12. titul. Stále tak vedie nad aktuálnou svetovou jednotkou, Novakom Djokovicom, ktorý je podľa mnohých jediným hráčom, ktorý by Nadala mohol zdolať. Aj počas desiateho dňa však bol španielsky šampión rovnako brilantný ako v deň číslo jeden. Porazil nemeckého tenistu Yannicka Hanfmanna a neskôr aj ďalšieho Nemca, Yannicka Madena.

Jeho prvou reálnou hrozbou bol David Goffin a zatiaľ aj prvým hráčom, ktorý s ním v zápasoch French Open vyhral aspoň jediný set. Nishikori, ktorý bol piatym hráčom v poradí, ktorý si s Nadalom na turnaji zmeral sily, podľa niektorých popri Španielovi pôsobil ako druholigový tenista. Ako Nishikori neskôr povedal, počas predošlého týždňa strávil veľa hodín na kurte a Rafa ho nenechal hrať tak, ako
hrať chcel. Podľa neho mal Nadal veľmi silné údery a výborné podania.

Zaujímavosťou je, že Nishikori pred pár rokmi v Madride takmer Nadala porazil predtým, ako ho zradilo jeho vlastné telo. Nadal zhodnotil, že on sám hral dobre a veľmi solídne. Podľa neho vyhráva dobré zápasy proti náročným oponentom a je za to šťastný. Dodal však, že mať v semifinále Federera je niečo extra. Zdieľali spolu totiž ich najdôležitejšie momenty kariéry. Podľa neho bude ich zápas špeciálnym momentom.