Futbal

Liga národov: Slovensko proti Česku a Ukrajine

Slovenskí futbaloví reprezentanti narazia v prvej skupine druhej divízie súťaže Liga národov, na Českú republiku a Ukrajinu.

Sú to súperi, s ktorými sa Slováci stretávajú dosť často. S Ukrajinou Slovensko bojovalo o postup, v úspešnej kvalifikácii ME 2016 a stretli sa s ňou aj v príprave minulý rok v novembri (prehra 1:2). S Českom odohrali od rozdelenia bývalej federácie desať zápasov, naposledy pred troma rokmi v príprave (víťazstvo 1:0). Aj keď je Slovensko v rebríčku FIFA vyššie ako súperi, ani s jedným nemá plusovú bilanciu.

Asistent trénera reprezentačného mužstva Štefan Tarkovič.Každý tím zinkasuje za štart v súťaži milión eur a o druhý milión bude bojovať. UEFA ho vyplatí víťazovi skupiny a ten zároveň postúpi do play off vo svojej divízii (štyri tímy). Víťaz má šancu zabezpečiť si miestenku vo finálovom turnaji na ME 2020.

UEFA rozdelila 50 krajín do štyroch divízií a v rámci nich v stredu mužstvá vyžrebovali do skupín. Zápasy sa uskutočnia od 6. septembra do 20. novembra tohto roku. Víťaz každej skupiny postúpi do vyššej divízie, posledný tím klesne o kategóriu nižšie. Liga národov dáva šancu prebojovať sa na európsky šampionát aj krajinám, ktoré figurujú na nižších priečkach svetového rebríčka.

Na ME si vybojujú miestenku všetci víťazi divízií. O nich sa rozhodne v marci 2020 v zápasoch play off, stretnú sa prvé tímy zo skupín. Výnimku tvoria víťazi štyroch skupín v áčku, tých čaká v júni 2019 turnaj Final Four.

Liga národov: Skupiny

A-divízia 1. skupina: Nemecko, Francúzsko, Holandsko, 2. skupina: Belgicko, Švajčiarsko, Island, 3. skupina: Portugalsko, Taliansko, Poľsko, 4. skupina: Španielsko, Anglicko, Chorvátsko.
B-divízia 1. skupina: SLOVENSKO, Ukrajina, Česko, 2. skupina: Rusko, Švédsko, Turecko, 3. skupina: Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Severné Írsko, 4. skupina: Wales, Írsko, Dánsko.
C-divízia 1. skupina: Škótsko, Albánsko, Izrael, 2. skupina: Maďarsko, Grécko, Fínsko, Estónsko, 3. skupina: Slovinsko, Nórsko, Bulharsko, Cyprus, 4. skupina: Rumunsko, Srbsko, Čierna Hora, Litva.
D-divízia 1. skupina Gruzínsko, Lotyšsko, Kazachstan, Andorra, 2. skupina: Bielorusko, Luxembursko, Moldavsko, San Maríno, 3. skupina: Azerbajdžan, Faerské ostrovy, Malta, Kosovo, 4. skupina: Macedónsko, Arménsko, Lichtenštajnsko, Gibraltár.

Zdroj: facebook