Futbal

V Premier League bude konečne zimná prestávka

Anglická najvyššia futbalová súťaž Premier League sa od sezóny 2019/2020 dočká zimnej prestávky. Nový formát je výsledkom kompromisu medzi Futbalovou asociáciou (FA) a vedením ligy.

Po novom sa vo februári rozdelí  jedno kolo medzi dva týždne. To znamená, že v jeden víkend sa odohrá päť zápasov Premier League a ďalší  víkend zvyšok. Cez týždeň sa uskutoční 5. kolo FA Cupu.

„Toto je významný moment v histórii anglického futbalu. Veríme, že to prinesie výrazné výhody klubom i krajine. Nie je tajomstvom, že máme veľmi nabitý kalendár, v posledných rokoch sme strávili mnoho času hľadaním prijateľného riešenia.“

„Našim rozhodnutím doprajeme hráčom voľno a zároveň zachováme obľúbené zápasy počas Vianoc. Sme si istí, že prestávka bude mať pozitívny dopad na futbalistov aj vzhľadom na letné medzinárodné turnaje,“ vyjadril sa šéfa FA Martin Glenn.

Zimné prestávky na prelome rokov sú dlhodobo zaužívané aj v iných najvyšších európskych ligách, v Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku. Tempo Premier League v minulosti kritizovali tréneri aj samotní hráči.

Tréner šampióna Premier League Manchestru City Pep Guardiola povedal, že aktuálny plán súťaže „zabíja“ hráčov. José Mourinho napríklad uviedol, že nedostatok oddychu znevýhodňuje anglické tímy v Lige majstrov.