Hokej Video

Zomrel Stan Mikita. Slovák, ktorý v NHL vymyslel zahnutú čepeľ

Nielen klub Chicago Blackhawks upadol do smútku. Hokejový svet zasiahla správa o úmrtí legendy NHL a slovenský rodáka Stan Mikita.

Stan Mikita sa dostal do zámoria vďaka svojim rodičom, ktorí ho v roku 1948 poslali za strýkom do Kanady. Ako malý sa volal Stanislav Guoth, ale prijal meno strýka a neďaleko Toronta robil prvé hokejové kroky.

Už vo svojich 18 rokoch sa dostal do klubu Chicago Blackhawks, ktorému zostal verný dlhých 22 sezón. Kariéru končil vo svojich 40 rokoch v roku 1980, vtedy ako druhý najproduktívnejší hráč histórie.

Pre Chicago získal v roku 1961 Stanley Cup a sám zbieral veľké individuálne ocenenia. Dodnes je najproduktívnejším hráčom histórie Blackhawks.

S Mikitom je spojená ešte jedna hokejová perlička. Práve on ako prvý začal ohýbať čepele hokejok. A to vďaka jednému nevydarenému tréningu, kedy od zlosti strčil čepeľ medzi mantinely a chcel ju zlomiť. Lenže čepeľ nepraskla, len sa ohla a Mikita zistil, že sa s ňou oveľa lepšie strieľa. Odvtedy hokejisti zahýbajú čepele.

R.I.P. LEGENDA